Postřehy a zážitky

Vietnam versus Indonésie. Kdo s koho

Odskočil jsem si z Indonésie, ostrova Bali, na 10 dní do Vietnamu za kamarády, kteří tam jeli na dovolenou. Přináším malé srovnání těchto dvou zemí.

První dojmy z Vietnamu

První dojem z Vietnamu: zlatý Bali! 😀

Druhý dojem: přelidnění. Je tam opravdu hodně lidí. Ve městě Saigon (Ho Chi Minh) jsou řeky proudích motorek. V celém Vietnamu je spousta lidí, jsou všude.

Třetí dojem z Vietnamu: chudoba a urputnost. Každý se vás neustále snaží obrat. Nemyslím zloděje s kudlou, ale prodejce zájezdů, trhovce apod. Je potřeba neustále si hlídat peníze, neustále smlouvat. Jsou ve smlouvání velmi urputní a někdy lžou. Nestydí se říct si jako první cenu naprostý nesmysl. V Indonésii je to podobné, ale nikoliv vždy a všude a je to tak nějak víc v pohodě, než ve Vietnamu.

Jak vás Vietnamec poprvé uvidí, vyplavuje se mu do krve „chcidolarytedhned“ hormon. Po čase se hladina tohoto hormonu sníží a situace se zklidní. Přijedete na vesnici a někdy se na vás hned pověsí partička místních „nám patří náves“ borců a ptají se kam jedete, proč, jak, s kým… A hned vám něco nabídnou a chtějí to prodat. Za nesmyslně vysokou cenu. Stále za vámi chodí. Řešení: odmítat, odmítat, odmítat. V klidu, bez rozčilení, nikam nespěchat. Když vydržíte dostatečně dlouho, oni se uklidní a rozhovor bude snazží.

Dost možná je Vietnam o hodně lepší na severu. Byl jsem jen v jižní třetině a čím výš jsem byl, tím lepší se mi zdáli lidé i celá země. Jeden Vietnamec tvrdil, že nejlepší je střední část.

Jaký je Vietnam v porovnání s Indonésií?

Moře tam sice je, ale připadá mi, že má pro lidi menší význam, než v Indonésii. Na pěkné pláže jsem nenarazil, ale projel jsem jen malou část Vietnamu, někde tam asi budou 🙂

Všude je spousta lidí, co chtějí peníze. V Indonésii je tento dojem o hodně menší. Hodně lidí v Indonésii zajímá i člověk, nejen peníze. Ve Vietnamu jsem měl pocit, že místní lidi vůbec nezajímám, měli odstup. V Indonésii se mi zdá, že se lidi ze své přirozenosti zajímají o ostatní včetně cizinců, ve Vietnamu ne.

Hodně hornatá příroda. Jízda na motorce po klikatých rozbitých silnicích je dobrodružný zážitek. Nicméně to v Indonésii zažijete taky.

Vietnam není země tisíců ostrovů, jako Indonésie. Není tak rozmanitý.

Pěkné velké vodopády. Tak velké vodopády jako ve Vietnamu v Indonésii neuvidíte.

Ve Vietnamu je dobré internetové připojení snad všude. V Indonésii ani náhodou.

Vietnamská kuchyně je výborná, Indonéská není tak rozmanitá a skvělá.

Vietnamci jsou hodně sami pro sebe, což je podobné jako v Čechách. Jsou to ti stejní Vietnamci, na které narazíte v Čechách, nejsou jiní. Mají prostě od bílých odstup. To Indonésani jsou otevřenější.

Ve Vietnamu se jezdí vpravo, v Indonésii vlevo 🙂

Myslím si, že kdybych ve Vietnamu strávil víc času, můj dojem by byl o dost lepší. Při rychlé návštěvě je můj dojem nic moc.

Easy Riders

Ve střední části Vietnamu se pro turisty zažila služba Easy Riders. Jsou to průvodci na motorkách. Zajistí pro vás motorky, ubytování, program a všechno potřebné a jedete s nimi na výlet. Na kolik dní chcete. Cena je 50 USD na den včetně vaší vlastní motorky, benzínu, jídla a ubytování.

My jsme jeli na 3 dny. Zážitek parádní, sami bysme toho tolik určitě neviděli. Náš průvodce Huan nám taky řekl spoustu informací o Vietnamu.

Průvodce nás na kolenou prosil, abysme po třech na motorce nejeli, že nás chytne policie a bude průšvih.

Průvodce nás na kolenou prosil, abysme po třech na motorce nejeli, že nás chytne policie a bude průšvih.

 

Internet na úrovni ČR

Rozšíření internetu ve Vietnamu je v porování s Indonésií pohádkové. Internet je dostupný v každém hotelu a v dobré kvalitě. O tom se mi na Bali ani nezdá. Prý všude mají rozvody pevných linek. Paráda.

Přesměrování telefonu

Opět jsem si koupil místní SIM kartu (jako v Indonésii) a přesměroval si na ní český telefon. Vše fungovalo bez problémů, stejně jako přesměrování českého telefonu do Indonésie. SIM karta stála 100 korun a byl na ní už kredit v hodnotě 50 korun.

Vietnamská kuchyně

Jak mi řekl jeden emigrant, kterého jsem potkal hned po příletu: „tahle země je hlavně o jídle.“

Vietnamské restaurace vaří opravdu výborně. Například vám připraví mořské speciality s takovými omáčkami a dobrotami, že se olizujete až za ušima. Vietnamská kuchyně je velmi rozmanitá a některá jídla jsou lahodná. Ceny jsou pro Čecha velmi dobré, podobně jako v Indonésii.

Vietnamské diskotéky

Ve Vietnamu jsou diskotéky a nejsou jen turistické, jako je tomu na Bali. Ovšem nejsou to zábavy, na které jste zvyklí z Čech.

V barech i na diskotékách je často hodně Vietnamských krásných holek. Vietnamky jsou krásné drobné dívky. Ovšem tyto načančané holky tam nejsou za zábavou – ony tam pracují. V malém baru je klidně 10 takových holek. Oni klidně naplní podnik jen holkami co tam pracují. Pokud se s nimi chcete bavit, musíte jim koupit pití. Samozřejmě nějaké dražší, na vodu jí nenalákáte. Tak holce koupíte pití a ona si s vámi povídá. To je vše. Není to pro turisty, takhle vypadá Vietnamská diskotéka. Běžnou místní holku potkáte v takovém podniku výjimečně, ale také tam někdy jsou.

Měli jsme 3 dny průvodce na jízdu na motorce (říkají těmto průvodcům Easy Rider). Říkáme mu, „můžeš nás vzít na nějakou místní diskotéku? Máte diskotéky, kam se chodíte bavit?“ „Jasně,“ odpovídá sebejistě. Vzal nás do podniku s disko hudbou, kde seděli všichni u stolů (většinou muži) a koukali na dvě dýdžejky u pultu s aparaturou. „Koukejte na tu vlevo, ta má skvělý rty!“ „No a?“ „Za 20 dolarů ti vykouří, za 50 si jí můžeš vzít celou, neni problém.“ Tak tam sedíme, vejráme a říkáme si – je tohle možný?!

Pak nás vzal na druhou diskotéku, která byla plná hostesek a pití bylo předražené. Alespoň tam tančily holky u tyčí, tak bylo na co koukat. Na parketu tančili jen chlapi, tak jsme tančili s nimi. Holky dostat na parket nešlo, asi to mají zakázané nebo je to snad za peníze, nevím.

V turistickém místě jsme narazili i na diskotéku v evropském stylu. Tam tyto dívky nebyly, jen turisti a běžní Vietnamci a zábava běžela plným proudem.

Masážní salony

Jsem zvyklý z Indonésie na masáže. Samozřejmě jsem zašel na masáž i ve Vietnamu. Ve Vietnamu jsou ovšem dva typy masážních salonů.

Lázně

Jak jsem pochopil, podnik s nápisem Spa je trochu jiný, než běžný masážní salon. Přivítají vás úsměvem, domluvíte se na ceně a jdete na lázeňskou masáž.

V lepších podnicích budete v samostatné místnosti, kde vás usměvavá milá dívka nejdřív posadí do páry, pak do sauny a pak do vany. Sama vás umeje a osuší. Pak si lehnete na lehátko a začne vás masírovat. V horších podnicích vás prostě položí na lůžko oddělené jen závěsem a začnou masírovat.

A co je na tom tak zvláštní? Na závěr masáže vám slečna ukáže na penis a zamručí výmluvné, „hm?“ Vůbec jsem to nechápal, takže slečna naznačila „ruční práci“ na mém penisu a tázavě potřepala hlavou. Ať už souhlasíte nebo ne, začne smlouvat o ceně. A jste zase nohama na zemi. Smlouvání je stejné jako na trhu.

Tyto salony prý neposkytují plné sexuální služby, jen „ruční práci,“ případně výjimečně orální sex.

Cena masáže je v lepším salonu 200 korun za hodinu + co si domluvíte s dívkou. Průvodce nám tvrdil, že on platí za „dodatečné služby“ asi 100-200 korun.

Probírali jsme smysl těchto salonů s průvodcem a on nám vysvětlil, že slušné vietnamské dívky jsou hodně pro rodinu a uznávají jiné hodnoty, než je sex. Z toho důvodu často se svými muži moc nespí a pokud ano, tak jen aby muže uspokojily. Vietnamští muži proto chodí do těchto „lázní.“ A je jich tam dost.

Profesionální masážní salon

Naštěstí nemají ve Vietnamu jen „lázeňské“ masážní salony, ale také opravdové nefalšované masážní salony.

Masáže v nich jsou kvalitní a dívky proškolené. Cena masáže je 100 korun a opravdu uvolní. V takovém salonu není žádná pára nebo sauna, jen lehátka. Po masáži celého těla jsem se cítil ještě 2 dny dobře. Umí je výborně.

Fotografie z Vietnamu

Delta řeky Mekong. Žije zde 17 milionu lidí:

Delta řeky Mekong

Mekong Delta

Továrna na hedvábí:

Továrna na hedvábí

Národní park Cat Tien. Někde tam prý běhá pár nosorožců, ale už je několik let nikdo neviděl.

Příjezd do národního parku Cat Tien

Národní park Cat Tien

Jeden z dvou velkých vodopádů, které jsme viděli:

Jeden z velkých vodopádů

Proč mají deštník, když neprší? Vietnamci se snaží chránit před sluncem, hlavně dívky. Být tmavý znamená být někdo z menšin. Být tmavý znamená být chudý. Kdo je bílý, toho považují za bohatého. Všichni chtějí být bílí. To není v Asii nic výjimečného.

Chrání se před sluncem

Při jízdě na motorce jsme se hodně často vyhýbali krávám na silnici:

Krávy na silnici

Díky průvodci nás vzali do kuchyně restaurace ve vesnici, kde jsme jednu noc přenocovali:

Kuchyň v restauraci na vesnici

Jezero, na kterém bydlí lidé. Co dům, to jedna rodina. Žijí jen z prodeje ryb:

Jezero

Hory, hory, hory:

Hory

Výlet turistickou lodí. Zastavili s námi na moři mezi sádkami, dali do vody velký kruh, do něj člověka s kýblem jakéhosi nápoje a plastovými kelímky. „Vodní bar!“ ozvalo se z megafonu. Turisti naskákali do vody a užívali si vodní bar. Plavali jen bílí turisté, Vietnamci do vody nejdou. Jednak aby se neopálili a jednak většinou neumí plavat.

Vodní bar

Ne, tohle bohužel není zážitek z potápění. Je to paryba v akváriu:

Paryba

Pláž ve městě Nha Trang:

Pláž Nha Trang

Domeček jak sýra pláteček. Ve Vietnamu je často vidět hodně úzké domy:

Úzký dům

Jízda na motorce často vedla přeplněnými rozbitými silnicemi:

Rozbité přeplněné silnice

Ve Vietnamu je 54 různých menšin. Náš průvodce na to neustále upozorňoval. Zastavili jsme v nějaké vesnici, ukázal nám děti a komentoval, „vidíte, jak mají jiný nos? Vidíte, jak jsou hnědí? Já jsem bělejší, vidíte?“ Vláda menšinové skupiny podporuje, aby chodili do škol, mají zdravotní péči zdarma a podobně.

Minoritní děti

Vietnam nebo Indonésie?

Vietnam je podle mě skvělé dobrodružství, je to úplně něco jiného než Česká Republika. V Indonésii je ale větší pohoda.

Při prvním pobytu v Indonésii mě okamžitě napadlo, „tady by nebylo špatné žít.“ Ve Vietnamu mě nic takového nenapadlo, jen jsem si říkal, „to je teda něco!“

Štítky: , , ,

 
Uloženo dne 28.10.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 8.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

8 komentářů k “Vietnam versus Indonésie. Kdo s koho”

 1. Dne 29.10.2011 at 10:22 Jirka responded with... #

  Probírali jsme smysl těchto salonů s průvodcem a on nám vysvětlil, že slušné vietnamské dívky jsou hodně pro rodinu a uznávají jiné hodnoty, než je sex.

  😀

  Ale jinak dobrý, už aby takové masáže došly i k nám :D. Přijde mi to lepší jak bordel, prostě pohoda. Když relaxovat, tak se vším všudy :).

  • Dne 29.10.2011 at 13:22 Bíbr responded with... #

   Přesně takhle nám to řekl 🙂
   Řekl bych, že jsou věci, který zůstanou na věky věků jen v Asii.

 2. Dne 18.7.2016 at 06:24 Eva responded with... #

  Me by teda nenapadlo chtit v Indonesii zit 😀

 3. Dne 24.7.2016 at 16:58 Petr responded with... #

  Absolutní nesmysl že všude ve Vietnamu vás všichni chtějí obrat. To platí hlavně na top turistických místech kam jede celý svět (Ha Long, Hoi An..apod.). Na vesnicích a mimo civilizaci takoví lidé nejsou.

 4. Dne 23.3.2017 at 14:59 Marushka. responded with... #

  Koľko ľudí, toľko chutí. U nás to zasa „projelo“ Bali na plnej čiare. Aj v porovnaní s Vietnamom..

  http://marushka.sk/bali-backpack-je-mrtvy/

Přidejte svůj komentář