Postřehy a zážitky

Státem organizovaná korupce na Bali – prodloužení víza na imigračním úřadě

Jak jsem už psal v předchozím článku o prodloužení víza na Bali, někteří emigranti označují operace kolem víza za to nejhorší, co je na Bali potkalo. Asi se k nim připojím.

Vízum Indonésie

Vízum Indonésie

Polovinu posledních dvou dnů jsem strávil zařizováním prodloužení víza. Mám aktuálně vízum „on arrival“ na 30 dní a potřebuji jej prodloužit o dalších 30.

Myslíte, že mám vízum po dvou dnech prodloužené? Samozřejmě nemám. Jen se mi povedlo odevzdat na úřadě potřebné doklady.

Úřad úmyslně hází klacky pod nohy

Podávat do dvanácti, vyzvedávat po jedné

První klacík pod nohy od úřadu je v tom, že podávat žádosti o prodloužení víza na Bali lze jen do 12 hodin a vyzvedávat víza lze až po 1 hodině odpoledne. Dobrá, to se dá snést, řeknete si. Ano, taky mi to nějak zvlášť nevadí. Ale je naprosto jasné, že je to jen buzerace, protože úředníci tam stejně jsou a nejde o nějaké složité operace – mohli by celou dobu doklady jak přijímat, tak vydávat.

Bohužel jsem vyrazil první den trochu pozdě. V první internetové kavárně, kde jsem si chtěl vytisknout potřebné doklady, neměli program na čtení PDF dokumentů. To by taky jednoho nenapadlo 🙂 Čili jsem musel do další kavárny a trochu se zdržel.

Dorazil jsem na úřad v 11:50 a co myslíte, že mi řekla paní u okénka? „Máme zavřeno, už je poledne.“ „Prosim prosim, blabla, prosim prosim, blabla…“ „Máme zavřeno, je poledne,“ stále opakuje s úsměvem. Tak nic.

Druhý den jsem vyrazil včas a doklady v pořádku předal. Pokud už víte co donést a jak doklady vyplnit, celé to zabere do 30 minut času.

Nesmyslné požadavky

Dalším klackem pod nohy jsou nesmyslné požadavky. Pro prodloužení víza musíte dodat:

 • nejen pas, ale také kopii pasu – úřad přece není kopírovací služba, že ano
 • zpáteční letenku – prý aby si byli jistí, že odjedete ze země
 • účtenku od zaplacení víza při příletu – kdo tohle nevěděl a účtenku zahodil, má smůlu
 • vyplněný formulář – tady jsem se rozesmál nad naprosto luxusní fintou úředníků – formulář musíte vyplnit černou propiskou, dokonce si to na formulář vytiskli oficielně; propisku vám samozřejmě nikdo z úředníků nepůjčí; celý úřad je od propisek pečlivě vyčištěn, hlavně od těch černých

Černá propiska dnes na úřadě zdeptala chudáka jednoho Rusa. Vyplnil všechno modrou propiskou a úřednice mu formulář odmítla s tím, že musí být vyplněn černou propiskou. Úřednice mu vše musela zopakovat asi 10x, protože to vůbec nechápal.

Rus pak sháněl po celém úřadě černou propisku a nesehnal. „Ale tady nikdo nemá černou propisku.“ „Za to já nemohu, musíte vyplnit černou propiskou, jinak vám formulář nevezmu.“ „Vy máte černou propisku?“ „Ano, mám.“ „Půjčíte mi jí?“ „Ne, já jí potřebuju.“ Jak myslíte, že se chudák Rus díval na úřednici?

Rus nakonec černou propisku sehnal a všechno dobře dopadlo.

Imigrační úřad na Bali, poblíž letiště Denpasar

Imigrační úřad na Bali, poblíž letiště Denpasar

 

Na imigrační úřad musíte víckrát, než by jeden čekal

Myslíte, že by šlo vystavit vízum na počkání? Já si to taky myslím. A co myslíte, vystaví ho na počkání?

No dobře, tak na počkání to nejde. Mohli by tedy přijmout všechny doklady a pak byste přišli ještě jednou pro vyzvednutí dokladů. Co myslíte, jde to?

Pokud využijete služeb agenta (od kterého bere celý úřad úplatky), musíte k němu 2x. Jednou mu donesete pas a peníze, podruhé si vyzvednete pas s prodlouženým vízem. Nojo, řekl si ale úředník – když musí k agentovi dvakrát, jak to udělat, aby to u nás bylo složitější?

Ano, uhodli jste – na úřad se musí 3x:

 1. Poprvé podat žádost (včetně formuláře vyplněného černo černou propiskou).
 2. Podruhé zaplatit poplatek – ano, pouze dojedete na úřad, zaplatíte u pokladny poplatek a to je vše.
 3. Potřetí si vyzvednout pas s prodlouženým vízem.
Spam v supermarketu Kuta

V Indonésii také mají originální SPAM. Název SPAM pochází ze značky amerických konzerv lančmítu. Za 2. světové války byla hojně rozšířená a stále méně oblíbená ve Velké Británii. Proto se objevuje v závěrečném skeči 25. dílu seriálu Monty Pythonův létající cirkus, kde všechny položky jídelního lístku v restauraci obsahují spam, i mnohokrát opakovaně, a spory zákazníků s číšnicí o objednávky přerušuje skupina Vikingů zpívajících „Spam, spam, spam…“

 

Něco vám chybí? Nechce se vám na úřad kvůli prodloužení víza na Bali tolikrát?

Přímo úřednice u okénka vám na vaše vztekání odpoví: „je zde ještě jedna možnost, můžete využít služeb agenta. Cena je XY rupií.“ Chápete? Celý úřad ví, kolik si berou agenti, kteří toto všechno vyřizují a uplácejí úředníky. Stala se z toho v podstatě oficielní cesta. Agenti jsou vlastně zaměstnanci imigračního úřadu a obráceně.

V některých případech úředníci takto přímí nejsou, neřeknou cizincovi o agentovi rovnou u okénka. Pouze odmítavě mluví se zoufalým cizincem, kterého se následně ujme dobrodinec, který „čistě náhodou“ zrovna něco vyřizuje na úřadě a nabídne řešení za úplatu (nebo úplatek?).

Celý tento systém je propracované soukolí malých drobností, které vám mají žádání o vízum co nejvíc znepříjemnit, abyste přece jen radši využili toho agenta, od kterého všichni na úřadě berou úplatky.

Imigrační úřad na Bali, poblíž letiště Denpasar

Imigrační úřad na Bali, poblíž letiště Denpasar

 

Nelíbí? Vzpomeňte si na české úředníky

Na druhou stranu, to co předvádějí někteří čeští úředníci, se s imigračním oddělením na Bali nedá srovnat. Balijci jsou proti některým českým úředníkům stále velmi slabý odvar. Takže musím v podstatě říct, že ačkoliv jsou na imigračním oddělení na Bali prevíti, vlastně jsou v porovnání s českými úředníky stále fajn.

S největšími úřednickými hovady jsem se v Česku setkal v Říčanech u Prahy na dopravním odboru a pak na stavebním úřadě Praha 4. Po setkání s těmito úřady jsem uvažoval, jestli bych si neměl pořídit zbraň a jako službu lidstvu úřad nenavštívit ozbrojen. Pak ještě bývali experti na rozpalování do běla celníci na hranicích, ale ty už naštěstí zrušili.

„Prudérizmus“ balijských úředníků má aspoň smysl – nahrávají si na úplatky. Český úředník mi někdy připadá jako člověk pokoušející osud (když dnes rozpálím dalších 100 lidí doběla, umřu už konečně strašnou smrtí na mučidlech?) jen tak bezdůvodně, naprosto nepochopitelně.

Balijské úřednické klacky pod nohy mají důvod a víte co? Aspoň se u toho smějou.

Zajímá vás k vízu do Indonésie více informací? Přečtěte si můj předchozí článek o prodloužení víza na Bali.

Štítky:

 
Uloženo dne 11.1.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 13.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

13 komentářů k “Státem organizovaná korupce na Bali – prodloužení víza na imigračním úřadě”

 1. Dne 11.1.2012 at 14:13 Martin responded with... #

  Ha, nejhorší pro mě bylo v ČR přepis auta, neskutečné fronty a půl hodiny před zavíračkou přestali dávat lístky na čekačku. Tak jsem se tam neskutečně nasral, všechny je seřval, vyběhl nějaký vedoucí úřadu, vytiskl mi lístek a uklidnil mě 🙂

  • Dne 11.1.2012 at 14:22 Bíbr responded with... #

   Aspoň jsi se něčeho dořval, gratuluju 😀

 2. Dne 21.1.2012 at 12:01 Pete responded with... #

  Muzu se zeptat … co by se stalo kdyby sis vizum neprodluzoval? Tj. prijedes na Bali na 1-mesicni vizum, nic neprodluzujes, zustanes tam celej rok a pak jedes domu …
  Prusvih pri odletu ale nakonec te pustej domu? Nebo te zavrou?

  • Dne 21.1.2012 at 12:31 Bíbr responded with... #

   Pokud vím, tak za to se pak platí pokuta a není malá. Mají nějaký poplatek za každý den. Určitě to nebude menší částka, než 500 korun měsíčně (což je cena prodloužení víza).

   Kdyby šlo o delší dobu, tipuju to na ještě větší problém, než jen pokutu, ale nemám zjištěno, jen tak odhaduju. Úplatkem se tu údajně dá vyřešit všechno, ale při takovém problému by to musel být hodně tučný úplatek. Já to rozhodně zkoušet nehodlám 🙂

   • Dne 29.5.2012 at 05:51 pavel zvolanek responded with... #

    Za roční překročení víza byste už skončil ve vězení, ale vy to nikdy nemůžete nechat dojít do situace, že se najednou objevíte na letišti a budete chtít odjet. pokud byste chtěl dlouhodobě překročit vízum, musel byste mít dopředu vyjednáno s někým vysoce postaveným, že vás pak ze země pustí. jenže to by stálo tolik, že se to vůbec nevyplatí. obecné pravidlo v případě jakéhokoliv průšvihu je , nenechat to dojít nikdy tak daleko, že se rozjede úřední mašinérie, kterou už není možné zastavit.

 3. Dne 9.7.2012 at 15:38 Marek responded with... #

  Hezký článek a chápu rozhořčení pisatele. Jen drobná poznámka k černé prupisce a zoufalstvím jednoho Rusa. Hádejte, jakou barvou musím být vyplněná žádost o vízum do Ruské federace??? Ano, uhádli jste, také černou:-)

  • Dne 9.7.2012 at 17:53 Bíbr responded with... #

   To je ale náhodička 😀 No, nechci radši vědět jak prudí obyvatele Asie nebo Ruska naše úřady.

 4. Dne 5.3.2013 at 05:18 David responded with... #

  doporučuju nejezdit na imigrační u letiště, ale do Denpasaru v Renonu, jsou tam mnohem vstřícnější a taky tam nebývá zdaleka tolik lidí…

  • Dne 5.3.2013 at 12:10 Bibr responded with... #

   Dobrá poznámka, tenhle úřad neznám, příště vyzkouším 🙂

Přidejte svůj komentář