Postřehy a zážitky

Proč se všichni na Bali jmenují Wayan, Made, Nyoman a Ketut? A mají kasty?

I při krátké návštěvě Bali si musí každý návštěvník všimnout, že se nějak podezřele hodně lidí jmenuje stejně. Používaná jména jsou Wayan, Made, Nyoman, Ketut, Ida Bagus a velmi podobná a to jak pro muže, tak pro ženy. Co se za tím skrývá?

Rozlišení muže a ženy

Často jsou také používané předpony „I“ a „Ni“. Písmeno „I“ před jménem Wayan označuje muže a předpona „Ni“ je pro ženská jména.

Balijec se jménem „I Wayan“ nebo „Ni Wayan“ pravděpodobně pochází z největší a nejnižší balijské kasty Šúdry. 

Hinduistický kastovní systém

Balijský kastovní systém vychází z indického hinduistického kastovního systému (viz Wikipedia). Dnes už jde jen o historii. Kastovní systém se na Bali už nepoužívá.

Tradiční hinduistický kastovní systém na Bali již neplatí.

Tradiční hinduistický kastovní systém na Bali již neplatí.

 

Rodové jméno napoví povolání předků

Balijská jména také můžou napovědět povolání předků. Například kováři měli tradičně jméno „Pande,“ zatímco výrobci ocelových zbraní nebo kovového nářadí jsou známí pod jménem „Pande Besi.“ Rozlišení dle rodového jména bylo používáno jako další kastovní rozlišení.

Tituly

“Ida Bagus” je vyjádření respektu někomu opravdu „bagus“, čili krásnému, přičemž „Ida Bagus“ je považováno za úctyhodný titul. “Anak Agung,” často vyjádřeno zkratkou A.A. v tištěné formě, je předpona vyhrazená pro balijskou hodnost.

Jména dle pořadí narození

Ale pojďme zpátky k „Wayanovi“.

  1. Jméno „Wayan“ (někdy zkráceno na „Yan“) pochází ze slova “Wokalayan”, což znamená “nejvyspělejší” a je rezervováno pro prvorozené.
  2. Druhé dítě se jmenuje “Made”, ze slova Madia jako prostřední.
  3. Třetímu dítěti je určené jméno “Nyoman” (zkráceně “Man” nebo “Mang”), převzaté z Balijského slova “uman”, které označuje “poslední” nebo “zbylý” – ideální rodina má z Balijského pohledu tři děti.
  4. V dávných dobách před příchodem moderní antikoncepce plánování dětí někdy selhalo a narodilo se čtvrté dítě, pro které je jméno “Ketut.” Ketut nejspíš pochází ze starověkého termínu “Kitut” – název pro nejmenší banán na stonku. Viděný jako “bonus” a velmi milovaný pro svou sladkost – Ketut může vyjadřovat ten nejsladší a nejvíce milovaný přírůstek do Balijské rodiny.
Já si ty jména jednou zapamatuju!

Tak snad abych radši šel

 

Zvláštní jméno i pro krysy

Balijská pozornost ke jménům a označování se vztahuje i na krysy, které obývají rýžová pole. Balijští farmáři z pověrčivosti raději nenazývají krysy jejich balijským názvem „bikul,“ ale dávají přednost říkat hlodavcům „Jero Ketut“, což znamená malý nebo menší (Jero) džentlmen.

I když jsou je „klan“ Jero Ketut terčem opovržení za škody, které někdy způsobí na úrodě, je stále vnímán jako nedílná součást vysoce vyvážené rovnováhy v přírodě. Když zemědělci nemají jinou možnost a kvůli přemnožení krys musí přistoupit na jejich masové vymycování, tak alespoň pořádají smuteční obřady a rituální kremace na počest „Jero Ketut“.

A co dítě číslo 5?

Pro zvláště plodné Balijské páry nebo lidi, kteří prostě chtějí velkou rodinu s hodně dětmi, se kolečko se jmény od pátého dítěte celé znovu opakuje. Páté dítě se jmenuje Wayan, šesté Made a tak dál.

Alternativní předpony

Zrovna, když si budete myslet, že máte všechna Balijská jména v malíku, tak potkáte “Wayana”, který se jmenuje “Putu,” “Kompiang,” nebo “Gede” – všechno alternativní předpony pro prvorozeného.

Variace pro druhorozeného “Madeho” může být “Kadek”nebo “Nengah.”

Třetí dítě není vždycky “Nyoman,” někdy má jméno “Komang”.

Zatímco “Ketut” je jméno osamocené s žádným obecně platným synonymem pro čtvrté dítě.

Stejně jako na sousedící Jávě (už jste viděli šílenosti v Džakartě?), ani na Bali většinou nemají příjmení. Nicméně někteří Balijci přijali klanové označení, které může být například   “Dusak” nebo “Pendit” a může dávat dohromady jméno “Wayan Dujana Pendit.

Není tomu dlouho, co někteří Balijci upravili svá jména a přidali jméno slavného předka.

Někteří Balijci si taky honem rychle přidávají ke jménům západní přezdívky, což pak vypadá nějak takto: “Ni Luh Ayu Cindy” nebo “I Ketut Bobby.”

Kasta Šúdry

Šúdry, Balijská největší a nejnižší kasta, nemá žádná speciální pravidla jmen nad rámec používání “I” před jménem chlapce nebo “Ni” před jménem dívky.

Se zhruba 90% Balijců, Šúdry (dělníci a služebníci) nebyli nijak izolováni nebo považováni za nedotknutelné, jako je tomu v případě Indie. Šúdry často chodili pro rady za členy vyšších kast ohledně náboženských otázek, jako je volba vhodného dne pro ceremoniál, pohřeb nebo zahájení velkého projektu. Takhle nějak to chodí dodnes, i když kastovní systém už platný není.

To bude Wayan, na tuty.

To je určitě Wayan. Na tuty.

 

Kasta Vaišji

Kasta Vaišji (obchodníci, řemeslníci a zemědělci) má specifická jména jako “I Dewa” pro muže nebo “I Dewa Ayu” pro ženu. Další jméno pro Vaišji je “Desak”, tradičně rezervované pro vazaly a obchodníky.

Kasta Kšatrije

Tato kasta vojáků a bojovníků je známá jmény jako třeba “I Gusti Ngurah” (muž) nebo “I Gusti Ayu” (žena). Další jména kasty Kšatrije jsou „Anak Agung “ (muž), “Anak Agung Ayu” nebo “Anak Agung Istri” (žena).

Taky se můžete setkat se “Tjokorda” (zkráceně “Tjok”) nebo “Tjokorda Istri“, obojí ženská jména.

Bráhmani

Náboženská elitní kasta knězů a učitelů – Bráhmani, jsou označování jmény jako “Ida Bagus” (muž) a “Ida Ayu” (žena).

Už jste viděli fotografie, po kterých začnete kupovat letenku do Indonésie?

Štítky: , , ,

 
Uloženo dne 27.2.2015. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 1.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář