Postřehy a zážitky

Japonské lázně onsen. Dokonalá očista těla a odpočinek duše

V Japonsku narazíte zcela určitě na lázně „onsen,“ japonsky 温泉. Japonci do nich chodí velmi často. Pokud Japonec do lázní nezajde, dá si alespoň horkou vanu doma. Jak běžné městské lázně onsen vypadají?

Další článek o jednom z výletů z Bali do „okolních“ zemí, tentokrát do Japonska. První článek z Japonska byl o japonských záchodech.

Původně lázně vznikaly na horkých sopečných pramenech, kterých je v Japonsku spousta díky mnoha vulkanickým místům. Lázně onsen dnes najdete nejen na místech s vulkanickou aktivitou, ale na mnoha místech i ve městech jako Tokyo. Lázně onsen jsou součástí běžného života Japonců.

Takové skvělé lázně na Bali ani v celé Indonézii nenajdete, to se musí nechat. V Indonézii mají přírodní lázně třeba uprostřed tropického lesa, ale nejsou na takové úrovni. Na druhou stranu mají zas jiné kouzlo.

Vlevo horká lázeň, vpravo masážní koupel jakuzzi.

Vlevo horká lázeň, vpravo masážní koupel jakuzzi.

 

Sprchování na židličce

„Sprchuješ se na židličce i doma?“
„Někdy ano, zvlášť když jsem unavená.“
Takhle vám odpoví místní na dotaz ohledně sprchování vsedě.

V lázních mají sprchovací boxy, do kterých si sednete na židličku a máte k dispozici sprchu, mýdlo, šampon a kondicionér. Standardní výbava, kterou najdete i v hotelech. Takhle si tam sedíte a sprchujete se co hrdlo ráčí. Můžete se i oholit, holicí pěna i žiletky jsou také k dispozici. Do lázní si nemusíte brát nic, všechno vám půjčí.

Sprchovací boxy. V lázních jich je 30 vedle sebe. Každý si sedne do svého a věnuje se své očistě. K dispozici spousta šampónu, mýdla, kondicionéru a holící pěny.

Sprchovací boxy. V lázních jich je 30 vedle sebe. Každý si sedne do svého a věnuje se své očistě. K dispozici spousta šampónu, mýdla, dezinfekčního mýdla, kondicionéru a holící pěny.

 

Další kosmetické pomůcky k dispozici. Žiletky, žínky, drbátka, šimrátka a já nevím co ještě. Všechno perfektně čisté nebo nové.

Další kosmetické pomůcky k dispozici. Žiletky, žínky, drbátka, šimrátka a já nevím co ještě. Všechno perfektně čisté nebo nové.

 

Typy lázní onsen

Některé lázně jsou velmi jednoduché, to například v hotelech. Najdete tam pouze sprchovací boxy, horkou lázeň (bazének s horkou pramenitou vodou) a to je všechno.

Jiné lázně obsahují víc typů koupelí, saunu, ležení na horkých kamenech (elektrická deska) a třeba i odpočívací místnost, kde si můžete prostě odpočívat na pohodlném křesle, koukat u toho na vlastní televizi nebo číst. Taky jsem tam viděl koutek, kde bylo možné ležet a spát. Za příplatek bylo možné objednat si masáž.

V lázních je zpravidla omezený čas pobytu, ale není to jako v Podolí, kde můžete být jenom hodinu a půl. V lázních onsen můžete zpravidla strávit hodně hodin času. Nicméně lázně si hlídají, aby je lidi nepoužívali jako hotel, to možné není.

Lázně jsou vždy samostatné pro muže a ženy. Obojetných lázní je po celém Japonsky prý jen pár.

Vpravo vidíte studené bazénky. Jeden je plný pramenité vody a má mít zdravotně pozitivní dopady, druhý je prostě studený bazének určený k ochlazení po sauně.

Vpravo vidíte studené bazénky. Jeden je plný pramenité vody a má mít zdravotně pozitivní dopady, druhý je prostě studený bazének určený k ochlazení po sauně. Vzadu je horká lázeň, ale tentokrát s přístupem venkovního studeného vzduchu.

 

Cena lázní onsen

Jsme v Japonsku, takže přátelé lidovou cenu nečekejte 🙂 Spal jsem v hotelu za 1500 korun za noc, kde byla v ceně návštěva moc pěkných lázní za rohem od hotelu. Samostatná návštěva lázní stála asi 1000 korun. Pak jsem navštívil další lázně, které byly součástí jiného levnějšího hotelu (1250 korun za dvoulůžko), ty byly hodně jednoduché, ale šampónu měli dost 🙂

Celkový dojem z lázní onsen

Takhle čistý jsem se asi nikdy necítil. Sprchovat se v klidu na židličce s tunami všech přípravků je parádní. Očistu doplní horká koupel, sauna a další vychytávky. Hodnotím lázně onsen na jedničku a určitě bych je uvítal i u nás v Česku, hlavně v zimě. Jen kdyby byly levnější 🙂

Tak dokolanou hygienu na Bali nikde nenajdete, jak uvádíme například ve 14 důvodech, proč (ne)jet na Bali.

Vždy když jsem nevěděl kudy kam a rozhlížel se kolem sebe, najednou přiběhla sympatická uklízečka, drobná starší paní. Neuměla ani slovo anglicky, ale ukázala mi kudy pokračovat a co tam dělat. „Ona má asi nějaký šestý smysl a pozná, kdy si nevím rady,“ vrtalo mi hlavou. Její šestý smysl byla vysílačka za pasem s nenápadným sluchátkem vyvedeným do ucha. V recepci asi sledovali kamery a když jsem bloudil, vyslali šestý smysl, ať mi jde poradit. Mimochodem vysílačku hodnou tajných agentů mají v Japonsku běžně i uklízečky v hotelech.

Další fotografie lázní onsen

Odpočívací křesla.

Odpočívací křesla.

 

Tomuhle říkají horké kameny. Mě to připadalo jako elektrická varná deska. Máte se tam hřát a potit hodinu. Já vydržel půl.

Tomuhle říkají horké kameny. Mě to připadalo jako elektrická varná deska. Máte se tam hřát a potit hodinu. Já vydržel půl.

 

U místnosti s horkými kameny je k dispozici voda. Každý má svou poličku na kelímek a v mezičase si chodí doplňovat tekutiny.

U místnosti s horkými kameny je k dispozici voda. Každý má svou poličku na kelímek a v mezičase si chodí doplňovat tekutiny.

 

Vedle šatny je k dispozici tenhle kosmetický koutek. Ano, je to pánská šatna. Asi proto je tam tak prázdno.

Vedle šatny je k dispozici kosmetický koutek. Ano, je to pánská šatna, nespletl jsem se. Asi proto je v kosmetickém koutku tak prázdno.

 

Štítky:

 
Uloženo dne 11.2.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář