Postřehy a zážitky

Jak bydlí průměrní Balijci

Když mají plat čtyři tisíce korun měsíčně, tak jak lidé na Bali bydlí? Nahlédněte spolu se mnou do soukromí Balijců a prohlédněte si bydlení za 1550 korun měsíčně.

Byt na Bali = jedna místnost

Lidé na Bali neznají paneláky nebo velké bytové domy. Nic takového tady není, jak už jsme psali v článku o cenách ubytování na Bali. Klasický místní člověk bydlí v jedné místnosti. V lepším případě je v místnosti malá koupelna s WC. V horším případě je sociální zařízení společné s dalšími lidmi. V lepších místnostech je i kuchyňský kout, ale ve většině případů kuchyň vůbec nemají a kupují si jídlo v bufetech nebo stáncích na ulici.

Čím levnější bydlení, tím horší místnost a na horším místě. Chudší lidé sdílí místnost ve víc lidech. Jedna kadeřnice mi povídala, že bydlí v malinkaté místnosti s dalšími dvěma kolegyněmi.

Používají Balijci klimatizaci?

Klimatizaci nemá prakticky nikdo, používají jen větrák. Osobně klimatizaci také nemám rád. Klimatizace je sice příjemná, ale jsem z ní nemocný. Vždycky když vejdu do obchodního domu podchlazeného na 16 stupňů, nechápu jak tam můžou prodavačky celý den vegetovat.

Nemají okna

Balijci se radši před sluncem chrání, nějak extra ho nemilují. A není se čemu divit. Když jste ve vedru pořád, začnete se na pražící slunce dívat jinak, než v zamračeném Česku. Bohužel díky téhle „nelásce“ k slunci mají své místnosti často úplně bez oken. Vůbec jim nevadí, že okna vůbec nemají nebo vedou kamsi do zdi.

Dveře dokořán, soukromí neexistuje

Místnosti často mají jen vchodové dveře a vedle nich malé okénko. Protože je okénkem dovnitř vidět z chodby nebo z ulice, je stále zatažené. Okénko někdy ani nejde otevřít, takže aby mohli větrat, musí mít stále otevřené dveře.

Tohle moc nechápu, větrání mi ve vedru připadá zásadní. Možná jde i o úspory při stavbě domu. Okna jsou dražší, než obyčejná zeď.

Procházíte tak chodbou s „byty“ a koukáte na lidi jak se válí u televizí, povídají si nebo vidíte holky co se líčí a tak. Prostě vidíte lidem do bytu. Někdy po vás mrknou okem, tak pozdravíte, oni uvolněně a zcela samozřejmě taky pozdraví. Je to jako kolej, ve které mají všichni otevřené dveře do pokojů.

Prostě pohoda. Pojem soukromí na Bali spíš neexistuje, než existuje.

Záchod pro Turka, místo sprchy kyblíček

Sprchu jsem viděl jen v domech. V byto-místnostech mají většinou jen turecký záchod a místo sprchy velkou nádobu (někdy je zděná, jindy je plastová). Turecký záchod asi víte jak se používá, to vám nemusím popisovat. Místo sprchování si nabírají z velké nádoby do pidi-kyblíčku vodu a polévají se.

Fotografie bydlení za 1550 korun měsíčně

Tato místnost už je docela pěkná. Je v prvním patře domku plného místností. V místě bylo čisto, bydlí tam slušní lidé. Místnost byla čerstvě vymalovaná.

Hlavní ulice kousek od domu

Hlavní ulice kousek od domu

 

Vjezd do boční uličky, kde jsou bytové domky

Vjezd do boční uličky, kde jsou bytové domky. Asi to tu patří nějakýmu gangu.

 

Chodba v prvním patře domu, neboli pavlač

Chodba v prvním patře domu, neboli pavlač. Vidíte ty okénka? Taky ty se nedají pořádně otevřít a jsou všechny zatažené záclonami.

 

Levnější místnost na Bali v plné kráse

Levnější místnost na Bali v plné kráse. Docela čistá a pěkná místnost, jen chybí nábytek. V rohu je vidět zděná kuchyňská linka. Chybí varná deska, tu si musí každý nájemník pořídit sám.

 

Místnosti se pronajímají bez nábytku. Někdo si nějaký pořídí, někdo ne

Místnosti se holt pronajímají bez nábytku a někdo si nějaký pořídí, někdo ne.

 

Koupelna se záchodem. Vidíte sprchu?

Koupelna se záchodem. Vidíte sprchu?

 

Kde lze takové levné bydlení na Bali najít?

Je to mezi Kutou a Denpasarem. To je oblast plná přízemních domků všech možných kvalit a tvarů. Něco mezi městem a vesnicí.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 28.1.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 9.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

9 komentářů k “Jak bydlí průměrní Balijci”

 1. Dne 29.1.2012 at 10:15 Martin responded with... #

  Absolutní šílenost, nechtěl bych teda jen tak žít na Bali jako místní a vydělávat místní peníze. Je pravda, že v Praze žiju v podnájmu, ale to je úplně o něčem jiném – taky platím jiné peníze, že jo, 6.000 Kč za pokoj…. Ale i tak. Moc jim to teda nezávidím…

  • Dne 29.1.2012 at 15:04 Bíbr responded with... #

   Tak vidíš Martine, nakonec je ti možná dobře doma 😉

 2. Dne 4.2.2012 at 10:26 Frodo responded with... #

  Dá se takovéto ubytování sehnat i jako turista při pobytu cca 1 měsíc? nebo to pronajímají jen místnim na delší dobu?

  • Dne 4.2.2012 at 10:39 Bíbr responded with... #

   No, spíš jsi bez šance. Jednak tihle pronajímatelé nemají zájem na krátkodobých pronájmech turistům (pokud by na to přistoupil, bude chtít víc), ale hlavně při tak krátkém pobytu nestihneš takový podnájem sehnat. Musíš poznat ty správné místní lidi a to není hned. Na tak krátkou dobu bych stejně nedoporučoval zůstávat na jednom místě a ještě ve městě. K moři je to sice na motorce 30 minut, ale hlavně budeš uvázaný na jednom místě a to je škoda. Lepší je jezdit po Bali a poznávat různá místa.

Přidejte svůj komentář