Postřehy a zážitky

Filipíny. Lékárny bez regulace zaručí 8x vyšší ceny

Jak by vypadal v Česku trh s léky, kdyby neexistovala státní regulace? Nejspíš jako na Filipínách, kde jsou v soukromých lékárnách 8x vyšší ceny.

Opět článek z jiné země, než je Indonésie, ostrov Bali. Tentokrát se podíváme na vykutálený trh s léky na Filipínách.
Zaručeně nejlepší lékárna. Vždyť tam mají spousty léků, tak přece musí být dobrá, no ne?

Zaručeně nejlepší lékárna. Vždyť tam mají spousty léků, tak přece musí být dobrá, no ne?

 

Přijdete si takhle do lékárny s nápisem LÉKÁRNA, kam Vás poslali místní, že je to ta nejlepší lékárna. Chcete koupit antibiotika, co Vám napsal doktor. Cena 80 korun za jednu pilulku. Pak náhodou přijdete do jiné lékárny, taky s nápisem LÉKÁRNA a stejná pilulka stojí 10 korun. Rozdíl? Na té levné pilulce není nápis „Adidas,“ není značková.

Na Filipínách jsou dva typy lékáren. Soukromé – exkluzivně drahé a lékárny s nápisem GENERICS – exkluzivně levné.

Proč dvojí ceny?

Na Filipínách není žádná regulace cen léků v lékárnách, na jakou jste zvyklí v Česku. Lékárny můžou mít libovolné ceny.

Výsledek je ten, že nemocnice mají svoje vlastní lékárny (ty jsou nejdražší) a tvrdí, že pokud jste u nich léčení, musíte kupovat jen léky z jejich lékárny. Prý kvůli kvalitě. Jinak Vám přece nemůžou zaručit kvalitní léčbu. Dost možná Vás z nemocnice vyhodí.

Filipíny jsou doslova poseté miliony soukromých lékáren. Jestli máte pocit, že v Česku je nějak moc lékáren, tak na Filipínách jich je snad víc než obchodů s potravinami a bufetů dohromady. Jakby ne, když mají marži 800%!

Situace se zdála neúnosná, takže vznikla síť lékáren s nabídkou generik. Mají nápis GENERICS a prodávají tam generika (generické léky, vysvětlení najdete na Wikipedii), čili neznačkové léky za přijatelné ceny. Nekoupíte tam všechno, ale základní léky ano.

Státní lékárna s generickými léky

Státní lékárna s generickými léky. Nakupuji jedině tady

 

Doktoři pod vlivem peněz

Soukromé lékárny jsou nejspíš provázané s lékaři, protože lékaři Vám tyhle informace nedají, naopak Vás pošlou do značkové lékárny a vydávají předpisy na značkové léky. Velmi často se musíte s doktorem hádat, aby Vám napsal názvy generik a né značkových léků. A výsledkem hádání je někdy to, že Vám stejně napíše značkové názvy a tvrdí, že jsou to generika. Takže musíte sami zjišťovat co lék obsahuje a jestli je k dostání generikum.

Nemocný člověk se chce hlavně uzdravit a radši zaplatí, co mu „nařídil“ doktor. Je to nechutné vydělávání na lidech v tíživé situaci. Tak to chodí.

Předpis od doktora je jen formalita, ale lékárnice neporadí

Na Filipínách (stejně jako v Indonésii) je předpis od doktora jenom formalita. Můžete přijít do lékárny a pokud víte název léku, prodají Vám cokoliv.

To by logicky mělo pomoct s výběrem léku dle vlastního uvážení. Ne tak docela.

Lékárnice nemají vzdělání. Není žádná povinnost mít magisterský titul, abyste pracovali v lékárně. Tím pádem bez názvu léku v podstatě nic nekoupíte. Nemají tušení o obsahu léků, nevědí který lék může nahradit jiný. Musíte se stát sami sobě doktorem a pokud toho nejste schopní, nezbývá než koupit co napsal doktor.

Krásná soukromá lékárna. Krásně drahá

Krásná soukromá lékárna. Krásně drahá

 

Co na to místní?

Problém je velmi nízká vzdělanost Filipínců. Filipínci netuší, že existuje něco jako generikum a už vůbec nemají představu jak fungují léky a že obsahují účinné látky apod.

Filipínci si myslí, že co je dražší, je lepší. Přece to tak být musí, to dá rozum! Vždyť to řekl i doktor!

Když Filipíncovi budete vysvětlovat, jak celý tenhle systém funguje, nebude Vám věřit a stejně půjde do drahé soukromé lékarny. Co je dražší, musí být lepší. A doktor to taky říkal. Tak.

Výsledkem jsou prázdné lékárny s generickými léky a fronty v soukromých lékárnách s dobrým marketingem a podplacenými doktory.

Co na to zaměstnanci nemocnice?

V šoku jsem byl ze sestřičky v nemocnici, ta by měla o lécích přece něco vědět, no ne?

Kamarád měl malou nehodu na motorce a naražené ruce. Doktor mu napsal dva léky (mimochodem šlo o léky na bolest a kortikoidy).

Ptám se sestřičky, „jsou tohle názvy generik? Dají nám ty léky v lékárně s generiky?“ 
„No já nevím, radši si kupte normální léky, alespoň dneska ať Vám léky zaberou. Zítra můžete zkusit ty generika.“

Neuvěřitelné. Samotná sestřička v nemocnici si myslí, že „značkové“ 8x dražší léky jsou zaručeně kvalitní, kdežto generika jsou levné né-tak-dobré náhražky. A pak se místním divte, že radši chodí do značkových lékáren.

Filipínská nemocnice

Filipínská nemocnice

 

Štítky: ,

 
Uloženo dne 21.3.2013. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář