Postřehy a zážitky

Pětkrát smradlavější sladké syrečky: durian

Smrdí to jako týden nošené ponožky namočené do hoven a chutná jako sladká kašovitá vláknitá hmota. Co je to? Durian. Pro mnohé asiaty milovaná pochoutka, pro mnohé cizince smradlavý fujtajbl.

Durian, ze všech stran

Durian, ze všech stran

 

Durianovník. Tenhle je malý. Staré stromy dorůstají výšky 3-patrového domu.

Durianovník. Tenhle je malý. Staré stromy dorůstají výšky 3-patrového domu.

 

Durian, někdy označovaný jako „král tropického ovoce,“ je nejoblíbenější pochoutkou všech asiatů. Tedy, skoro všech.

Jeho povrch je pokrytý ostrými hroty pokrývajícími tlustou vnější slupku. Odtud jeho jméno. „Duri“ znamená malajsky „trn nebo hrot.“

Jeho charakteristické silné aroma silně přitahuje ty, kteří ho milují, ale stejně silně odpuzuje ty, kteří ho v lásce nemají. Nejvýraznější vůni mají jen dozrálé plody. Takhle se dá rozeznat zralý durian od nezralého – správně zralý durian musí smrdět i z fotografie.

Smrad zralých plodů je podle teorie vymyšlený přírodou proto, aby odpuzoval škůdce. Nejedno zvířátko by si na sladkém plodu rádo pochutnalo – kdyby tak nesmrděl (a neměl ostré trny). Podle vychytaných obranných prvků to vypadá, že uvnitř je nějaká opravdu exkluzivní pochoutka.

Mě durian nějak moc nechutnal. Jako dobrý, ale že bych kvůli tomuhle musel tak smrdět… Ale zkusil jsem ho jen dvakrát. Jedna američanka dlouhodobě žijící na Borneu si na durian zvykala až za 20 let. Po těch letech ale tvrdí, že durian jí opravdu chutná a je to lahůdka.

Na hotelech běžně uvidíte zákaz „durian ne!“ V letadlech se durian samozřejmě taky nesmí jíst, stejně jako na většině veřejných míst.

Smrad z durianu není až tak odpudivý, jak jsem popsal na začátku, ale je velmi intenzivní a větrání odolný. Proto je s ním takový problém. Stačí jeden kousíček durianu a všem cestujícím v obrovském letadle to bude jasné: někdo tu má durian!

Pokud si dáte durian k svačince, bude to Vaše okolí vědět několik hodin. Hlavně ho nejezte holýma rukama a nepokecejte se.

Stánek plný voňavých mazlíků. Tak kterej to bude?

Stánek plný voňavých mazlíků. Tak kterej to bude?

 

Tak už jsem si ho vybral. Pán mi ho rozkrájí a můžu si dát smraďocha do pusy.

Tak už jsem si ho vybral. Pán mi ho rozkrájí a můžu si dát smraďocha do pusy.

 

Durian je docela macek

Durian váží několik kilo. Uvnitř najdete žluté plody skrývající velká semena. Žlutá hmota je hodně měkká s jemnými vlákny a chutná nasládle. Durian je velmi sytý, po spořádání tří žlutých smraďochů jsem cítil, že má můj žaludek co dělat.

Durian je poměrně levný

V Indonésii v supermarketu stojí jeden plod asi 200 korun, na ulici do stovky. Na Filipínách stojí na ulici kilo 20 korun, takže malinkého mazlíka pořídíte cca za 40 kaček.

Dotýkat jedině přes igelit. Radím Vám dobře.

Dotýkat jedině přes igelit. Radím Vám dobře.

Rituál výběru

Místní si durian pečlivě vybírají. Znalecky si ho potěžkávají, koukají na barvu a celkový dojem a hlavně k němu přivoní. Jejich vyvolený kousek musí pořádně smrdět.

Ochutnat durian patří k hlavním zážitkům v JV Asii, takže si koukejte jednoho smraďocha koupit! Nejlépe samozřejmě před cestou letadlem.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 29.11.2013. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 12.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

12 komentářů k “Pětkrát smradlavější sladké syrečky: durian”

 1. Dne 1.12.2013 at 00:19 Dworza responded with... #

  Ma to velky drevity trny, je skoro nemozny se do toho dostat, smrdi to jak psi ksiry a samotna hmota uvnitr vypada, jak kdyz se tam nekdo vysral…tohle ovoce si proste nepreje bejt snedeny…

  • Dne 3.12.2013 at 10:12 Bibr responded with... #

   😀

  • Dne 22.5.2017 at 12:11 Vladimír Mach responded with... #

   Pěkná pitomost.

 2. Dne 25.6.2015 at 08:25 Jakub responded with... #

  Rozhodně to chutná lepší nežli když jsem ve Skandinávii (Švédsku) zkoušel ochutnat tu jejich specialitu nahnilého žraloka záleží jen na člověku xD

  • Dne 25.6.2015 at 17:11 Bíbr responded with... #

   Zkažená ryba, to musí být lahůdka 😀 Kamarád mi tuhle vyprávěl, jak si dal nějakou takovou zkaženou rybu, co byla místní specialita a později na jiném místě si u stolu s děvčaty pšoukl. Prý málem vystěhovali celou hospodu 😀

 3. Dne 22.5.2017 at 12:10 Vladimír Mach responded with... #

  Pověsti o údajném nevábném zápachu durianu jsou velmi přehnané až lživé. Durian rozhodně nepáchne hůře ani intenzivněji než syrečky – ve skutečnosti je jeho vůně mnohem slabší a někomu je příjemná, zatímco jinému ne. Jde o extrémně lahodnou zeleninu (ano, stejně jako meloun je i durian zeleninou a nikoliv ovocem) s velmi specifickou chutí, kterou nelze nezasvěcenému nijak popsat.
  Na skutečný požitek z durianu doporučuji například China Town v Singapuru, kde snadno najdete na rohu jakousi durianovou „restauraci“ s posezením, kde kromě jiné zeleniny a ovoce nabízejí především čerstvě vyloupnutou dužinu durianu. Na stolcích jsou k dispozici ubrousky i igelitové rukavice a platit je možno i kartou. Za poměrně velkou porci běžně vyzrálého durianu dáte S$12, za porci extrémně vyzrálého S$25. V okolí stánku je cítit charakteristická vůně durianu, nikoliv však „smrad“, jak se pisálci snaží ve svém zveličování nakukat nezkušeným čtenářům.

  • Dne 31.5.2017 at 10:18 Bíbr responded with... #

   Někdo ho nenávidí, jiný miluje. Právě takový je durian 🙂

 4. Dne 25.5.2017 at 14:08 Zuzana responded with... #

  Prajem pekný deň, rada by som s rodinou vycestovala na Bali v čase Vianoc až do Nového roku…Keďže cestujeme na tento ostrov prvý krát chcela by som vedieť ako je to s počasím v tomto období. Veľa som čítala o tomto ostrove – je tam daždivo v tejto dobe, tak či to obmedzuje turistov alebo sa aj tak dá ísť. Aby sme neodišli sklamaní…Ďakujem za odpoveď. Zuzana

  • Dne 25.5.2017 at 14:40 Bíbr responded with... #

   Ahoj Zuzano, už ani nevím adresu článku, ve kterém o tom píšeme a tak jsem použil vyhledávání. Je to políčko v pravém horním rohu stránky. Zadal jsem tam „období dešťů“. Výsledkem je tento článek, kde o období dešťů píšeme: http://www.zivotnabali.cz/postrehy-zazitky/obdobi-destu/

Přidejte svůj komentář