Postřehy a zážitky

„Samozřejmosti Evropy,“ které v Indonésii nikde neuvidíte

Vezmeme to tentokrát z druhé strany. Nedozvíte se jaké úžasné věci jsou v Indonésii a na Bali k vidění. Dozvíte se, co ze „samozřejmostí“ vyspělé civilizace v Indonésii nikde neuvidíte.

Jedno z dalších upozornění pro „voňavky.“ Cestování s batohem po Bali je skvělé a miluji ho, ale každý z něj nadšený být nemusí. Proč? Protože to není jen romantické procházení mezi usměvavými domorodci v chýších. Bali je i přes své krásy součást Indonésie a to je rozvojové země.

Proč píšu tento článek o samozřejmostech Česka?

Stěžují si všichni a všude

Navštívil jsem několik zemí na čtyřech kontinentech. Byl jsem v Evropě, Americe, Asii i Africe.

Víte, kde si lidé nestěžovali? Nikde.

Lidé si na svou životní situaci stěžují stejně tak v Japonsku, Americe a Německu, jako v Indonésii, Vietnamu a Malajsii. Ať jste kde jste, všem připadá právě ta jejich situace specificky těžká a mají pro to tisíc jedna argumentů.

Nespokojenost nespočívá v místě, je v lidech. Příroda ví co dělá, protože právě naše nespokojenost je hnacím motorem, žene nás dopředu. Jsme nespokojení a tak se snažíme ze všech sil, abychom spokojení byli. Vidina budoucí spokojenosti a štěstí nás žene kupředu. Ta ale nepřijde nikdy.

Logický závěr: určitá nespokojenost je naše nutná motivace. Nebudu ale nespokojený urputně a zarputile, jen „tak akorát,“ pro dostatečnou motivaci.

Po cestách v jihovýchodní Asii si víc vážím samozřejmostí a méně si stěžuji. Je to jeden z důvodů, proč mám tak rád cestování a doporučil bych ho každému.

Co ze „samozřejmostí“ v Indonésii neuvidíte?

Tramvaj.

Tramvaj. Je přece jasné, že v každém větším městě mají tramvaje, no ne? V Indonésii tramvaje nemají. Hlavní město Jakarta s 8,5 miliony obyvatel nemá ani jednu.

 

Vlak

Vlak. Abych nekecal, na ostrově Jáva pár vlakových tras mají, ale je jich velmi málo a jsou přeplněné (viz další obrázek). Na luxus jako Pendolino na obrázku můžete rovnou zapomenout.

 

Vlak v Indonésii

Vlak v Indonésii uvidíte přeplněný. Lidé se nevejdou dovnitř, tak sedí na střeše. Hodně z nich si posezení dokonce chválí. Prý je na střeše příjemný větřík, který ve vedru přijde vhod.

 

Metro

Metro pod městem, jak ho známe z Prahy, v Indonésii také neuvidíte. V Jakartě je vlak připomínající nadzemní dráhu a to je vše. Náš systém veřejné dopravy je v celosvětovém měřítku jeden z nejlepších.

 

ikem

Špičkové zdravotnické zařízení na úrovni pražského IKEMu v Indonésii nenajdete. Pokud máte dost peněz nebo pojištění, dostane se Vám kvalitní zdravotní péče (nemocnice pro turisty jsou proti těm českým dokonce pohádkové), ale nečekejte úzce specializované lékaře a špičkové vybavení na složité zákroky (alespoň myslím, v Jakartě jsem v nemocnici nebyl, jen na Bali).

 

Nákupní centrum

Moderní nákupní centra v Indonésii najdete v největších městech a na turistickém místě Kuta na Bali. V jiných částech byste nákupní centrum těžko hledali. Ono tam naštěstí nikomu nechybí.

 

Malá Strana

Trochu podpásovka, ale je to tak. Nikde v Indonésii nenajdete pohled srovnatelný s pohledem na Malou Stranu. Nikde není místo přeplněné stovky let starými budovami. Nejstarší památky Indonésie mají zhruba 1000 let a jsou zcela ojedinělé.

 

Kutná hora

Obyčejný pohled na obyčejné domy na náměstí v Kutné Hoře. Při pohledu z Indonésie vypadá takový pohled exoticky. Věřte nebo ne.

 

Samozřejmě se pohled dá otočit o 180°, vše záleží na úhlu pohledu – na Vás.

Další pohledy na Bali přísnýma očima najdete v článcích Bali, peklo nebo ráj a 14 důvodu, proč (ne)jet na Bali.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 17.8.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 13.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

13 komentářů k “„Samozřejmosti Evropy,“ které v Indonésii nikde neuvidíte”

 1. Dne 18.8.2012 at 10:25 Martin responded with... #

  To sezení na vlaku mi přijde docela nebezpečné 🙂

  • Dne 18.8.2012 at 12:20 Bíbr responded with... #

   A to ještě nevíš, že aby se zbavili lidí sedících na vlaku, pověsili nedávno nad koleje, přesně do výšky těch lidí, betonové koule. Tam se holt přistupuje k bezpečnosti poněkud jinak.

  • Dne 30.3.2013 at 16:13 Filip responded with... #

   neboj Martin, oni tam asi pred rokom nainstalovali betonove gule, ktore pripadnych cestujucich na streche zrazia dolu.
   Zopar ich to zabilo, ostatni uz jazdia autobusmi…

   a je to, no…

 2. Dne 8.9.2012 at 22:53 Nikolas responded with... #

  Zajímavá úvaha. Ale obchoďáky mi připadali v Jakartě i na Bali (no dobře, bylo to v Kutě) mnohem lepší než u nás. Ale možná to bylo jen tím, že jsou postavené jiným stylem, a tak je to pro nás něco nového. A to, že si u nás pořád všichni stěžují? To je jeden z hlavních důvodů, proč chci vypadnout co nejdřív pryč, nejlíp právě do Indonésie! 🙂

  • Dne 9.9.2012 at 15:40 Bíbr responded with... #

   Ahoj Nikolasi, s obchoďáky máš pravdu, ty jsem mohl vynechat.
   Indonésani si stěžují úplně stejně, nevypadá to tak jen na první pohled. Největší rozdíl vidím v komunikaci mezi neznámými lidmi. Každý s každým otevřeně mluví a víc se smějou, hlavně na Bali. Šťastnou cestu! 🙂

  • Dne 9.9.2012 at 16:44 Pavel Zvolanek responded with... #

   Jakarta – 75 nakupnich center, to uz je docela slusny oddil. Nahlidnul jsem do nich sice jen diky sve manzelce, ktera si v nich otevira obchody, ale klidne je ozelim. Ale kdyby to pro nekoho byl salek caje, tak treba Plaza Indonesia, nebo v severni Jakarte Pondomoro City nebo Mall of Indonesia. Pristi rok Green Bay, coz ma byt kopie podle predlohy Dubaje nebo Singapuru. Veze s apartmany a k tomu kondominia postavena na strese obchodniho centra, osm tisic bytu pro tricet tisic lidi na plose pres tri hektary, takze tri budejcka namesti pro mesto vetsi nez Zdar nad Sazavou.
   Hezkej blog, jenom drobna oprava, tady v jakarte nadzemka neni, to vas asi spletl vlak. Tady je jenom dopravni kolaps

   • Dne 10.9.2012 at 11:07 Bíbr responded with... #

    Ahoj Pavle, děkuju za pochvalu. Vidím, že nákupní centra jsem podcenil a nadzemku přehnal 🙂 Už jsem to v článku opravil. Na Green Bay se snad kouknu osobně, až TO postaví.

    To je zajímavé s tvou manželkou, jaké obchody otevírá a co děláš ty, pokud se můžu zeptat? Hodně lidí zajímá, co se dá v Indonésii dělat.

   • Dne 30.6.2016 at 10:54 Karin responded with... #

    Zdravím Pavle, bylo by možné se spojit s Vámi a Vaší ženou? Stěhujeme se na Bali a abych se nenudila (pravil muž), mám si najít svůj business. Uvažuji o obchodě s vlastními kabelkami, zavazadly a doplňky ale vzhledem k tomu, že je to nápad, bych si ráda popovídala s někým, kdo má zkušenosti v oboru i v Indonésii.
    Předem děkuji 🙂
    K

 3. Dne 22.9.2012 at 14:19 Asmat responded with... #

  Ne všechny vlaky jsou přeplněné – expresy směrem Surabaya jsou v pohodě, sám jsem s ním cestu absolovoval. Nikdy jsme v centru Jakarty (u nádraží Gambir) neviděl tak přeplněné vlaky, jako je na fotce. Tím ale nechci říct, že to není možné 🙂 Docela by mě zajímaloo, kde je to přesně vyfocený – asi bych se tam zašel příště podívat 🙂

  • Dne 22.9.2012 at 15:58 Bíbr responded with... #

   Tyhle fotky se objevily v médiích při zprávě, že Indonéské dráhy se rozhodly nainstalovat nad koleje ve výšce nad vlakem betonové nebo železné koule, aby na střeše vlaku nemohl nikdo sedět.

   Více fotek, včetně obrázků koulí, zde.

   Podle popisu fotek to bylo focené v lednu tohoto roku v Jakartě, stanice Cawang, tak šťastnou cestu 🙂

 4. Dne 28.3.2013 at 13:54 Katka responded with... #

  Ta fotka vlaku a info k tomu jsou fakt vytrzene z kontextu…;) Toto je primestsky vlak v Jakarte a rozhodne tak nevypaji vlaky na Jave obecne. Normalni dalkove vlaky (a to i economy, kde snad od predminuleho roku zavedli mistenky) jsou v pohode…ale pendolino to samozrejme neni a asi nikdy nebude 🙂

  • Dne 29.3.2013 at 04:11 Bíbr responded with... #

   Pšt! To byl „bulvární trik“ 😀

   Nicméně dík, o jaký vlak přesně jde jsem nevěděl.

Přidejte svůj komentář